Vad är och var finns Microsoft Loop?
Microsoft Loop?
Har ni behov av att samla in uppgifter och samarbeta i gemensamma dokument? Då kan Microsoft nya app Loop vara något för er.
Appen Loop skiljer sig från traditionella program, då appen kan infogas in andra Microsoft-appar.
Det går ju att bifoga kopior av filer i mejl och även ha bilagor i chattar men det går ju även att bifoga länkar, till gemensamma dokument, så att flera kan vara inne och redigera i samma dokument.
Men i stället för att länka till ett gemensamt Word-dokument eller mejla runt och be personer att skicka in förslag så går det att skapa en Loop-komponent som kan infogas i andra Microsoft 365-appar.
Så samma Loop-komponent kan vara infogat i både i ett Word-dokument och i ett e-postmeddelande, samtidigt. Ändras innehållet i Loop-komponenten på det ena stället så uppdateras texten även på det andra stället.
OBS!
Microsoft Loop behöver vara aktiverad i Administratörscentret i er Microsoft 365 miljö för att du ska kunna använda appen.
När kan du använda Loop-komponenter?
Du kan använda Loop-komponenter för:
- Projektledning och uppföljning: Använd Loop för att skapa delade projektplaner där teammedlemmar kan uppdatera status för uppgifter, lägga till tidsfrister och kommentera direkt i dokumentet. Detta ger en överskådlig och alltid aktuell vy av projektets framsteg.
- Brainstorming och idégenerering: Ställ in en Loop-sida dedikerad för brainstorming där teammedlemmar kan bidra med idéer, feedback och förslag genom att lägga till anteckningar, bilder eller diagram. Detta kan stimulera kreativiteten och samla in värdefulla insikter från hela teamet.
- Mötesanteckningar och beslutsfattning: Under möten kan deltagare använda Loop för att gemensamt dokumentera diskussioner och beslut. Detta dokument blir sedan en levande resurs som kan uppdateras när nya data eller beslut läggs till, vilket håller alla informerade om de senaste utvecklingarna.
- Kundsupport och FAQ: Skapa en central Loop-sida för vanliga frågor och svar som kan delas inom kundserviceavdelningen. Medarbetare kan kontinuerligt uppdatera sidan med nya lösningar och information, vilket gör att teamet snabbt kan ge konsekventa och uppdaterade svar till kunderna.
Var kan Loop användas?
Loop-komponenter kan integreras och användas på flera platser.
Loop i Microsoft 365
Microsoft Loop har en egen hemsida https://loop.microsoft.com/. Här visas dina senaste använda Loop-komponenter.
Du skapar inte nya Loop-komponenter här på webbsidan, utan det gör du inne i övriga Microsoft appar.
Loop finns för närvarande integrerad i:
![]() |
Loop appen via Microsoft Store |
![]() |
Outlook |
![]() |
Teams |
![]() |
Whiteboard |
![]() |
Word Online |
![]() |
OneNote Online |
Microsoft Store
Microsoft Loop går att installera som en app via Microsoft Store i både datorer, läsplattor och mobiler.
Outlook
Öppnar du ett nytt mejl, i ett separat fönster, hittar du alternativet för att infoga Loop-komponenter [Loop Components] på menyfliken Infoga [Insert].
Ämnesraden på mejlet blir namnet på Loop-komponenten.
Teams
Du kan infoga Loop-komponenter [Loop Components] i både chattmeddelande med andra medarbetare och i inlägg in en Teams-grupp.
Det går även att skapa och infoga Loop-komponenter [Loop Components] i en möteschatt, för att samla in synpunkter.
Whiteboard
Du kan infoga Loop-komponenter [Loop Components] i appen Whiteboard. Appen Whiteboard kan du nå och använda både i en webbläsare, installerad på din dator via Microsoft Store eller inne i ett Teams-möte.
Word Online
I Word Online, i en webbläsare, hittar du också alternativet för att infoga Loop-komponenter [Loop Components] på menyfliken Infoga [Insert].
OneNote Online
Numera går det även att infoga Loop-komponenter [Loop Components] på menyfliken Infoga [Insert] i OneNote Online, i en webbläsare.
Här i OneNote har du tillgång till fler typer av Loop-komponenter än inne i Word.
Loop-komponenter i andra program
Även om det för närvarande inte går att infoga Loop-komponenter i PowerPoint, så går det att klistra in klickbara länkar till dem i presentationer.
Länkarna fungerar även om de infogas på en hemsida eller en PDF, men bara internt inom bolaget eller organisationen.
Var sparas Loop-komponenter?
Loop-komponenter kan lagras i din personliga OneDrive, Teams-grupper och webbplatser i SharePoint och du hittar dem samlade på webbsidan https://loop.microsoft.com/.
Tips!
Det går att skapa Arbetsytor [Workplaces] för Loop-komponenter om företaget har licens för det. Arbetsytor lagras i SharePoint Embedded.
Olika typer av Loop-komponenter
Beroende på var du infogar en Lopp-komponent, så finns det olika typer av komponenter att välja emellan. Här är några exempel:
- Stycken [Paragraphs]: Används för att dela textinformation, skriva anteckningar eller sammanfatta innehåll. Du kan redigera Loop-stycken direkt i e-postmeddelanden eller andra appar.
- Tabeller [Tables]: Perfekta för att organisera data, skapa listor eller jämföra information. Du kan lägga till rader och kolumner samt redigera celler i tabeller.
- Checklistor [Checklists]: Används för att spåra uppgifter, göra listor eller skapa en att-göra-lista. Du kan bocka av uppgifter direkt i komponenten.
- Uppgiftslistor [Task Lists]: Används för att fördela uppgifter, spåra framsteg och samarbeta kring arbetsuppgifter. Du kan lägga till uppgifter, ansvariga personer och deadlines.
- Röstningstabeller [Voting Tables]: Perfekta för att samla in åsikter eller rösta om alternativ. Du kan skapa flervalsfrågor och låta deltagarna rösta.
Kopiera länk till Loop-komponenter
Du kan kopiera en länk till Loop-komponenter genom att klicka på ikonen uppe till höger i fönstret.
Klistra in Loop länk
Om du har kopierat en länk till en Loop-komponent, så kan du till exempel klistra in länken i ett mejl.
Så i stället för att alla ska mejla tillbaka svar till dig. Kan de redigera i Loop-komponenten, direkt i mejlet.
- Hovra på länken och klicka på Loop-ikonen för att infoga hela Loop-komponenten. Då går det att redigera i texten utan att först behöva klicka på länken.
OBS!
Externa personer kan endast få åtkomst till Loop-komponenter genom att vara inbjuden till en Teams-grupp.